Vakcíny nezpůsobují potraty u 82 % těhotných žen!

Poslední týden se na českém a slovenském internetu šíří jako lavina hrubě nepravdivá informace, že vakcíny způsobují potrat u 82 % těhotných žen a tato tvrzení se opírají o studii s názvem „Preliminary findings of mRNA Covid-19 vaccine safety in pregnant persons.“ (Shimabukuro, Tom T., et al., 2021). Tuto dezinformaci ve svém videu z 1. 7. tvrdil i dr. Bukovský a toto video má týden od vydání již neuvěřitelných 205 000 zhlédnutí na YouTube.

 

UPOZORNĚNÍ: nejsme lékaři, epidemiologové ani virologové, ale odborníci na výživu a potraviny, a proto na této stránce nebudeme řešit očkování jako takové. Co ale umíme dobře, je číst a hlavně správně interpretovat vědecké studie, a proto bychom Vám v tomto krátkém článku chtěli ilustrovat, jak vznikají velmi hrubé dezinformace v reálném čase a jak se virálně a masivně šíří.

 

Jak vznikla informace o tom, že vakcíny způsobují potrat u 82 % těhotných žen? Dr. Bukovský (a mnoho dalších) na základě výše uvedené studie tvrdí, že počet žen očkovaných žen v prvním trimestru těhotenství bylo v této studii 127 a z nich 104 potratilo, a proto prý vakcíny způsobují potrat u 82 % těhotných žen.

 

 

JAK JE TO VE SKUTEČNOSTI?

 

Každý si ve výše uvedené studii může v tabulce č. 3 jednoduše dohledat, že počet očkovaných žen v prvním trimestru těhotenství bylo ve skutečnosti 1224 (1132 s potvrzeným těhotenstvím v době očkování + 92, které o těhotenství v době očkování ještě nevěděly) a počet potratů v prvním trimestru byl 96 (viz tabulka č. 4). To znamená, že potrat byl zaznamenám u 7,8 % těhotných žen, které byly očkované v prvním trimestru. Nezdá se Vám 82 % a 7,8 % jako velmi podstatný rozdíl? Je to ve skutečnosti více než DESETKRÁT méně! Někteří z Vás by si na tomto místě mohli samozřejmě říci, že i 7,8 % potratů u těhotných žen je samozřejmě tragédie. V tomto kontextu si ale musíme uvědomit 2 zásadní věci:

 

1) Přirozená míra potratovosti je nejvyšší v prvním trimestru těhotenství a i v dnešní době se pohybuje v rozmezí cca 10-15 %, a proto se 7,8 % potratů v prvním trimestru těhotenství u očkovaných žen v této studii nijak nevymyká počtu potratů u žen, které vakcínu nedostaly. Naopak, míra potratovosti očkovaných žen byla v této studii nižší, než je normál!

 

2) Design této studie neprokazuje KAUZALITU mezi očkováním a potratem. Jinými slovy, to že u očkované ženy nastane bohužel potrat, automaticky neznamená, že je potrat způsobený vakcínou a nikoliv jinými faktory. Zároveň je potřeba zmínit, že ačkoliv tato studie nepřináší žádná znepokojivá data o bezpečnosti vakcín, stejně jako jiné studie má řadu limitací a její design by mohl být lepší (např. kontrolní skupina, širší vzorek populace apod.).

 

 

ZÁVĚR

 

Rádi bychom znovu zdůraznili, že zde vůbec nechceme řešit vakcíny jako takové. Chceme ale na tomto příkladu ilustrovat, že když se po internetu masivně šíří nějaká dezinformace, která se odkazuje na vědeckou studii a kterou ve svém videu na YouTube dokonce cituje i lékař, automaticky to neznamená, že je tato informace pravdivá. V tomto případě si stačilo správně přečíst studii v angličtině a správně si přečíst jednotlivé tabulky a správně vydělit dvě čísla. Nicméně míra potratovosti 7,8 % (při normálu 10-15 %) žádnou lavinu na internetu nestrhne, že? Bohužel někteří lidé si data raději „ohnou“, aby získali šokující informaci a tím pádem i obrovskou sledovanost.

 

Je pravda ta, že dr. Bukovský se po týdnu za své jednání na facebooku včera omluvil: https://www.facebook.com/dr.bukovsky/posts/356648795828818

 

Nicméně video, kde emotivně dr. Bukovský tvrdí: „ze 127 těhotných žen, které byly očkované v prvním trimestru, 104 žen přišlo o své budoucí dítě!“ stále nesmazal a toto video má v době publikování tohoto článku už 205 000 zhlédnutí! Pokračovat v šíření takto hrubé dezinformace a šířit strach a paniku z úst lékaře v této složité době považujeme za vrcholně neetické a nemorální. Pod videem se to v tuto chvíli už ve velkém hemží konspiračními teoriemi o tom, že vakcíny jsou cíleným nástrojem k tomu, jak snížit světovou populaci, a pan doktor na to nijak nereaguje.

 

Na tomto příkladu tak můžeme bohužel v reálném čase vidět, že za vznik nějakého mýtu a dezinformace může třeba jen špatné přečtení tabulky (anebo účelová dezinterpretace s cílem získat sledovanost), a tato dezinformace se lavinově a virálně šíří po celém internetu, i když je zcela nepravdivá a každý si to může sám ověřit. A články, které tuto dezinformaci uvádějí na pravou míru anebo opožděná omluva, mají samozřejmě řádově nižší sledovanost než samotná šokující informace.

 

Bohužel to stejné se dnes a denně děje i v oblasti výživy, kdy řada šarlatánů využívá skutečnosti, že velká část lidí automaticky věří všemu, co se odkazuje na vědeckou studii anebo co říká lékař. Šarlatáni totiž spoléhají na to, že naprostá většina lidí, kteří vidí šokující informaci, hned klikne na tlačítko „sdílet“ a nemají čas, dostatečnou úroveň angličtiny anebo odbornou kvalifikaci na to, aby si celou studii přečetli a správně interpretovali a tuto šokující informaci si sami ověřili.

 

NEVĚŘTE proto automaticky všemu, co vidíte na internetu, i když se nějaká šokující informace odkazuje na vědeckou studii anebo tuto dezinformaci tvrdí lékař. V této souvislosti bychom Vás rádi pozvali k přečtení našeho staršího článku s 10 tipy, jak poznat šarlatány:

10 tipů, jak poznat šarlatány

 

 

 

Zdroje:

 

  1. Shimabukuro, Tom T., et al. „Preliminary findings of mRNA Covid-19 vaccine safety in pregnant persons.“ New England Journal of Medicine 384.24 (2021): 2273-2282. FULL TEXT: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2104983


On-line webináře
VÝŽIVA SPORTUJÍCÍCH DĚTÍ

Výživa matky. Výživa dítěte Výživa sportujicích dětí
blank